12 stycznia w Bibliotece Pedagogicznej odbyło się pierwsze w 2023 spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Omawiałyśmy książkę „Podróż życia sióstr Shergill” autorstwa  Balli Kaur Jaswal, wydanej w 2020 roku przez wydawnictwo Czarna Owca.

Podróż życia sióstr Shergill to powieść drogi o trzech pochodzących z Pendżabu, ale urodzonych w Wielkiej Brytanii, siostrach Rajni, Jezmeen i Shirinie, które spełniają  ostatnią wolę matki i wybierają się razem do Indii. Siostry nigdy nie były sobie szczególnie bliskie, już jako nastolatki darły ze sobą koty, a teraz, gdy wszystkie trzy są dorosłe, praktycznie nic ich nie łączy. Przed śmiercią matka kieruje do swych córek ostatnią prośbę: kiedy umrze, mają odbyć pielgrzymkę do Złotej Świątyni w Amritsarze i rozsypać w Indiach jej prochy. Wspólnie odbyta  podróż ma pogłębić ich więź i pomóc im odnaleźć siebie. Jest to powieść o rodzinie, siostrzanych więziach i dziedzictwie, które łączy ludzi pomimo dzielących ich różnic. Zabawna i wzruszająca, przypomina nam o tym, co w życiu najważniejsze.

Podczas spotkania podążyłyśmy z siostrami do Indii, obejrzałyśmy slajdy sikhijskich świątyń  poznałyśmy cząstkę kultury i obyczajów Indii.