Wycieczka do Telewizji Polskiej i Sejmu


Wprowadzając urozmaicenia do spotkań zespołu samokształceniowego Biblioteka Pedagogiczna w Płońsku zorganizowała wycieczkę do Telewizji Polskiej oraz do Sejmu i Biblioteki Sejmowej. Dnia 16 listopada grupa ponad 30 nauczycieli udała się do Warszawy a pierwszym punktem programu było zwiedzanie głównej siedziby Telewizji Polskiej. Bibliotekarze w telewizji zwiedzili studia nagraniowe, garderoby, magazyny rekwizytów i kostiumów. Mieli także sposobność do zetknięcia się z gwiazdami polskiej kinematografii oraz wysłuchania wykładu na temat historii telewizji.
       25 października 1952 roku Doświadczalna Stacja Telewizyjna Instytutu Łączności, zlokalizowana przy ul. Ratuszowej 11 w Warszawie, wyemitowała pierwszy eksperymentalny polski program telewizyjny. Prace Instytutu Łączności, a potem Państwowego Instytutu Telekomunikacji (PIT) nadzorowane przez prof. Janusza Groszkowskiego i koordynowane przez inż. Lesława Kędzierskiego kontynuował Instytut Tele- i Radiotechniczny (ITR). Regularną emisję Telewizja Polska rozpoczęła w styczniu 1953 roku.      Początkowo nadawano półgodzinne audycje raz w tygodniu. Po trzech miesiącach czas emisji zwiększył się do jednej godziny tygodniowo. Pokazano wtedy widzom pierwsze programy sportowe, programy dla dzieci, a nawet spektakl teatralny. Lata dziewięćdziesiąte w Telewizji Polskiej przebiegały pod znakiem przeobrażeń, będących odpowiedzią na polityczną i gospodarczą transformację w Polsce, a także na dynamiczny rozwój technologiczny i potrzeby powstającego społeczeństwa informacyjnego.
       Drugim punktem wycieczki było zwiedzenie Sejmu oraz zapoznanie się z zasobami Biblioteki Sejmowej. Było to możliwe dzięki uprzejmości posła Aleksandra Soplińskiego pochodzącego z naszego regionu. Bibliotekarze i nauczyciele poznali historię polskiego parlamentaryzmu oraz przyglądali się obradom Sejmu. Zapoznali się także z działalnością Biblioteki Sejmowej. Biblioteka Sejmowa jest biblioteką naukową; realizuje ponadto zadania państwowego archiwum oraz muzeum parlamentaryzmu polskiego. Misją Biblioteki Sejmowej jest z jednej strony wspieranie procesu legislacyjnego poprzez świadczenie usług bibliotecznych i informacyjnych na rzecz Sejmu i jego organów oraz służb badawczych, zaplecza doradczego i pozostałych pracowników, z drugiej - dokumentowanie procesu legislacyjnego poprzez gromadzenie i trwałe przechowywanie wszystkich rodzajów dokumentów powstałych w toku działalności Sejmu, a także związanych z jego działalnością oraz z historią parlamentaryzmu polskiego. Biblioteka Sejmowa jest komórką organizacyjną Kancelarii Sejmu. Od 1989 r. służy też odrodzonemu Senatowi. Zbiory i usługi BS są również dostępne użytkownikom zewnętrznym, zwłaszcza pracownikom urzędów i instytucji centralnych, a także pracownikom nauki i innym osobom, zainteresowanym problematyką parlamentarną. Poseł Sopliński oprowadził także wycieczkowiczów po Domu Poselskim zwiedzanie, którego było już ostatnią atrakcją wycieczki.