W październiku, jak co roku, nasza biblioteka włączyła się w obchody   Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, proponując wsparcie   bibliotekarzom szkolnym poprzez organizację zajęć dla uczniów, spotkania dla   bibliotekarzy i prezentację zbiorów. Ponieważ hasło tegorocznych obchodów brzmiało   „Czytanie dla globalnego pokoju”, toteż i nasze propozycje dotyczyły tematu   przewodniego. Dzieci z klas I-III SP w Kucicach Nowych i SP w Zaborowie uczestniczyły   w zajęciach „Moje drzewko pokoju”, których punktem wyjścia było zapoznanie się z   wierszem Ewy Skarżyńskiej „Drzewo pokoju”. Uczniowie próbowali odpowiedzieć na   pytanie, czym jest pokój, dlaczego jest tak ważny i co można robić, żeby go utrzymać.   Na zakończenie zajęć dzieci wykonały wspólną  pracę plastyczną „Nasze drzewko   pokoju”. Natomiast uczniowie klas IV z SP nr 4 w Płońsku i klas IV-VI z SP w Kucicach Nowych byli uczestnikami zajęć „Oswoić emocje”, podczas których nie tylko rozpoznawali swoje emocje ale i uczyli się ich prawidłowego wyrażania.                                                                                                                                  Dla zainteresowanych nauczycieli biblioteka przygotowała w dn. 19.10.2022 r. spotkanie na temat „Wojna i uchodźctwo w literaturze dla dzieci i młodzieży”, podczas którego zaprezentowano wiele książek ze zbiorów biblioteki dotyczących: obrazu wojny jako zjawiska uniwersalnego, tragicznych losów dzieci podczas II wojny światowej, w tym szczególnie losów dzieci żydowskich, doświadczeń dzieci w obozach zagłady oraz jakże aktualnej tematyki uchodźctwa i migracji. Zaprezentowaliśmy również materiały do pracy z dziećmi z Ukrainy.