19 października odbyło się spotkanie dla nauczycieli powiatu płońskiego poświęcone zagadnieniom wojny i uchodźctwa w literaturze dla dzieci i młodzieży. W obliczu konfliktu wojennego na Ukrainie pojawia się coraz więcej pytań ze strony uczniów o to, czym jest wojna i dlaczego ludzie ze sobą walczą. Trudno wytłumaczyć dziecku mechanizmy konfliktów zbrojnych ale czy należy unikać odpowiedzi na zadawane pytania? Dużą pomocą dla tych, którzy chcieliby poruszyć temat wojny z dziećmi, mogą okazać się publikacje, których teksty w subtelny ale jednocześnie wywołujący emocje sposób przedstawiają obraz wojny i to co ona z sobą przynosi. Dostarczają nie tylko informacji ale i uczą historii, odwagi, empatii i człowieczeństwa.

Na podstawie zbiorów biblioteki, prowadząca spotkanie Renata Grabowska zaprezentowała uczestnikom szereg wartościowych książek, pisanych dla dzieci i młodzieży, dotyczących takich zagadnień jak: zjawisko wojny w pojęciu uniwersalnym, obraz II wojny światowej na ziemiach polskich, w tym los dzieci żydowskich oraz ich doświadczenia z pobytu  w obozach koncentracyjnych. Wiele z tych książek ukazało się w serii wydawniczej „Wojny dorosłych – historie dzieci”. Na zakończenie spotkania uczestnicy mogli zapoznać się z pozycjami dotyczącymi migracji podjętymi z powodu działań wojennych.