W przededniu urodzin H.Ch. Andersena w Bibliotece Pedagogicznej w Płońsku odbyło się spotkanie z niezwykłym artystą. Robert Poryziński to lalkarz, reżyser, opowiadacz baśni. Pomysłodawca i twórca jedynego w Polce Teatru Miejsca. Sceną jego teatru jest rower, którym przemierzył już setki kilometrów, docierając do widza w różnych zakątkach kraju. Jego teatr to połączenie japońskiego papierowego kamishibai ze średniowiecznym retablo. W naszej bibliotece mieliśmy przyjemność wysłuchać opowieści „Dyrektor Teatru Marionetek” wg H.Ch.Andersena. Po spektaklu R.Poryziński zdradził, że najbardziej lubi opowieści tego właśnie autora. Cieszy go też, gdy jego spektakle oglądają dzieci wraz z rodzicami, baśnie te mają bowiem ponadczasowy wymiar i można dostrzec w nich odbicie otaczającej rzeczywistości. Takie wspólne oglądanie to okazja do rozmowy z dzieckiem, ale i fajne spędzenie razem czasu. Do wszystkich swoich spektakli Artysta sam przygotowuje lalki, scenę, dekoracje wygniatając je z papieru, a my na własne oczy przekonaliśmy się, jak są piękne, wyraziste. Jak jednak sam przyznał, nie umie malować więc sam nie koloruje swoich prac. Talent R.Poryzińskiego dostrzegli też inni twórcy, jest on bowiem autorem lalek do spektakli Teatru Barnaby z Gdańska, współtworzył także lalki do spektaklu „Zapomniany brat. Historia Bronisława Piłsudskiego”. Robert Poryziński prowadzi także kreatywne warsztaty i do swojego baśniowego świata zaprasza wszystkich, którzy chcą zapoznać się z techniką tworzenia papierowych dekoracji.