tydzien2018glXV Ogólnopolski Tydzień Bibliotek odbywał się pod hasłem „(Do)wolność czytania”. Akcja ta ma na celu podkreślenie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia edukacji. Tegoroczne hasło nawiązuje też do obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości., gdyż literatura i czytanie były zawsze istotnym elementem zachowania tożsamości narodowej. W programie tegorocznej naszej edycji tradycyjnie znalazł się bookcrossing i wystawki tematyczne. Dla najmłodszych przygotowaliśmy zajęcia z wykorzystaniem teatrzyku kamishibai. Renata Grabowska dla dwóch grup dzieci z Przedszkola nr 3 poprowadził zajęcia „Podróż z biegiem Wisły”. Wykorzystując metody pedagogiki zabawy, dzieci uczyły się bawiąc. Poznały bieg królowej polskich rzek a także „odwiedziły” niektóre leżące u jej brzegów miasta. Renata Grabowska poprowadziła również lekcję dla uczniów klas pierwszych i drugich z SP w Zaborowie pt. „ Spotkanie z książką i biblioteką”. Oprócz różnych ćwiczeń i zadań związanych z książką, uczniowie wykonali też laurki z życzeniami dla swojej szkolnej pani bibliotekarki, gdyż tego właśnie dnia obchodzony był Dzień Bibliotekarza. Ponadto odbyło się spotkanie dla nauczycieli działających w ramach sieci współpracy dla bibliotekarzy. To ostatnie, kończące sieć spotkanie, dotyczyło oferty naszej biblioteki na platformie edukacyjnej MOODLE. Dla nauczycieli przeznaczone też były warsztaty artystyczne „Wiosenne inspiracje-patchwork”, które poprowadziły Urszula Cisowska i Anna Falczyńska, nauczycielki z ZS w Nowym Mieście. Zaprezentowały tworzenie znanego wszystkim patchworku, ale na styropianie. Tradycyjnie też , z okazji święta bibliotek, maj stał się u nas miesiącem abolicji dla naszych dłużników i liczymy, że czytelnicy przetrzymujący książki skuszą się brakiem kar.