Piekło uchodźstwa

Wybrane pozycje

(opisy na podstawie zasobów internetowych)

Miasto cierni : największy obóz dla uchodźców / Ben Rawlence. - Wołowiec :   Wydawnictwo Czarne, 2017.

Autor zebrał historie osób, które wskutek niesprawiedliwości losu znalazły się   w sytuacji bez wyjścia. W jego książce głos mają rodzice, którzy zostawili za sobą całą   przeszłość, ich dzieci nieznające rzeczywistości     innej niż obóz, i ich wnuki, często   umierające z powodu niedożywienia i szerzących się w obozie chorób.

Migracja, uchodźstwo, wielokulturowość : zderzenie kultur we współczesnym   świecie /  red. nauk. Danuta Lalak. - Warszawa : Wydawnictwo Akademickie "Żak",   2007.

Czy nasz kraj, sam mający kłopoty gospodarcze, ale powiązany międzynarodowymi   umowami na temat pomocy uchodźcom, wywiązuje się ze swoich zadań? Na to   pytanie próbuje odpowiedzieć na kartach tej książki kilkanaście osób zajmujących   się tymi problemami na kilku polskich uczelniach.

Płynne czasy : życie w epoce niepewności / Zygmunt Bauman. - Warszawa :   Wydawnictwo Sic!, 2007.

W książce na szczególną uwagę zasługują błyskotliwe analizy problemu uchodźców   we współczesnym świecie i dwuznacznej roli organizacji humanitarnych, a także   szerzącej się w Polsce i na świecie mody na strzeżone osiedla i jej negatywnych   skutków społecznych.

Sytuacja życiowa dzieci w rodzinach migracyjnych / Wioletta Danilewicz. -   Białystok : Trans Humana Wydawnictwo Uniwersyteckie, 2006.

Autorka stara się spojrzeć na rodzinę z perspektywy dziecka, zrozumieć jego sposób   przeżywania sytuacji rodzinnej i pokazać skutki dla jego funkcjonowania w rodzinie i   środowisku.

Dom i ojczyzna : dylematy wielokulturowości / red. nauk. Danuta Lalak. - Warszawa   : Uniwersytet Warszawski. Instytut Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji.   Międzykulturowe Centrum Adaptacji Zawodowej, 2008.

„Dom i ojczyzna nie są pojęciami naukowymi lecz wartościami wpisanymi w sens i   znaczenie ludzkiej egzystencji. Na kartach tej książki przemawiają one głosem   osobistych wspomnień i życiowej refleksji”.

Antropologia wojny / Ludwik Stomma. - Warszawa : Wydawnictwo Iskry, 2014.

Autor ukazuje dzieje i miejsce konfliktów zbrojnych w historii ludzkości. Opisuje   powstanie swoistej tradycji prowadzenia wojen, zawiązywania koalicji, zwyczajów   obejmujących samą walkę, konserwatyzm i nowoczesność na polach bitew.

Żywicielka ; Podróż Parvany ; Shauzia / Deborah Ellis. - Warszawa : Wydawnictwo   Mamania - Grupa Wydawnicza Relacja, copyright 2021.

Jeszcze niedawno Parvana była zwyczajną dziewczynką. Teraz rodzina   jedenastoletniej Parvany musi zamieszkać w jednym pokoju w zrujnowanym   bombami budynku. To boleśnie aktualna książka o lojalności, harcie ducha,   przyjaźni i sile życia w niezwykłych warunkach.