Ocalić od zapomnienia

Wybrane pozycje

(opisy na podstawie zasobów internetowych)

orlosDzieje dwóch rodzin, Mackiewiczów z Litwy i Orłosiów z Ukrainy / Kazimierz Orłoś. - Kraków :  Wydawnictwo Literackie, 2015.

Bogato ilustrowana saga rodzinna, zawierająca wspomnienia matki pisarza, Seweryny Orłosiowej z Mackiewiczów i ojca, Henryka Orłosia, który dzieciństwo i część studiów spędził na Ukrainie. Na kartach książki  pojawiają się tu nie tylko członkowie rodziny, ale też  znane postacie historyczne i publiczne oraz  historie obyczajowe, wypadki historyczne i przygody pisarskie.

sagaSaga czyli filiżanka, której nie ma / Cezary Harasimowicz. - Warszawa : Wydawnictwo W.A.B. - Grupa Wydawnicza Foksal, 2017.

Autobiografia Cezarego Harasimowicza, w której  poznajemy też historię jego rodziny, ukrytą w licznych wspomnieniach sprzed lat.

penPendereccy : saga rodzinna / Krzysztof Penderecki ; wysłuchali Katarzyna Janowska, Piotr Mucharski ; opowieść z udziałem Elżbiety Pendereckiej. - Kraków : Wydawnictwo Literackie, 2014.

Kompozytor odsłania mniej znaną, bardziej prywatną stronę swojego życia. Wspomina młodość i początki międzynarodowej kariery, opowiada o swojej fascynacji awangardą i powrocie do źródeł, a także o największych miłościach swojego życia.

frasFrassati Gawrońscy : włosko-polski romans / Krystyna Kalinowska, Jacek Moskwa. - Warszawa : Świat Książki, 2015.

Fascynująca saga rodzinna, która obejmuje trzy czwarte XX stulecia i sporą już część wieku XXI, a dzieje się w Polsce i we Włoszech, w Turcji i zagrożonej przez hitlerowców Austrii, w okupowanej Warszawie i stolicach powojennego Zachodu, w Moskwie i Wilnie za czasów ZSRR,  w Watykanie - i w wielu innych miejscach. Jej bohaterowie spotykają Einsteina i Toscaniniego, Hitlera i Mussoliniego, koronowane głowy i Jana Pawła II.

wogroW ogrodzie pamięci / Joanna Olczak-Ronikier. - Kraków : Wydawnictwo Znak, 2012.

Bohaterami tej „prywatnej” historii z Historią w tle są najbliżsi krewni autorki: babka, rodzeństwo babki, ciotki, wujowie i kuzyni. Zasymilowani Żydzi – polscy inteligenci. Pracowici pozytywiści, którzy za swoje główne zadanie uznali służbę narodowi.

kisielPierwsza woda po Kisielu / Jerzy Kisielewski. - Warszawa : Czerwone i Czarne, 2014.

Jerzy Kisielewski, syn słynnego „Kisiela”, opowiada o niezwykłym domu rodzinnym, przez który przewinęły się największe polskie osobowości i dziwacy krakowsko-warszawscy.

falFałszerze pieprzu : historia rodzinna / Monika Sznajderman. - Wołowiec :  Wydawnictwo Czarne, 2016.

"To jest jedyny w swoim rodzaju żydowsko-polski dwuportret rodzinny. Żydowska połowa jest przejmująca, a polska fascynująca. Dla każdego, kto chce naprawdę wiedzieć i próbuje zrozumieć." Henryk Grynberg

stuhrMoje smoki na dobre i złe / Jerzy Stuhr. - Warszawa : Czerwone i Czarne, 2017.

Jerzy Stuhr opisuje swoje życie i historię swojej rodziny, nie zawsze radosną. Opowiada o poczuciu inności w czasie dzieciństwa, które spędził w Bielsku-Białej. O zmaganiu się ze smokiem obcości i postrzegania jego rodziny jako rodziny Niemców. Jest to też opowieść o byciu artystą.