Polskie drogi do niepodległości

 

Wybrane pozycje

(opisy na podstawie zasobów internetowych)

 

kolumbKolumbowie : rocznik 20 / Roman Bratny. – Warszawa ; Państwowy Instytut Wydawniczy, 1951.

Kultowa powieść, która dała nazwę całemu pokoleniu Polaków urodzonych koło roku 1920. To pierwsza powojenna książka opowiadająca o młodych akowcach i ich codziennym, wojennym życiu. Opowieść o dwudziestolatkach zmuszonych do podejmowania trudnych, nierzadko tragicznych decyzji.

Sygn. MPLO 3679

 

 

 

koronaKorona śniegu i krwi / Elżbieta Cherezińska. – Poznań : Zysk i S-ka Wydawnictwo,Cop. 2012.

Stanowi pierwszy tom cyklu „Odrodzone Królestwo”. Akcja powieści rozgrywa się w czasach rozbicia dzielnicowego i pokazuje, że władanie Polską i budowanie jej wielkości nigdy nie było łatwe. A podnoszenie się z upadku było udziałem Polaków prawie „od zawsze”.

Sygn. MPLO 41646

 

 

 

 

44Powstanie '44 / Norman Davies. – Kraków : Znak, 2004.

Autor umieścił historię Powstania na tle zdarzeń od 1939 do 1956 roku, przede wszystkim jednak skupiając swoją uwagę na funkcjonowaniu koalicji, której część tworzyły polskie siły zbrojne. Zadaje najważniejsze pytanie „dlaczego w ciągu dwóch miesięcy wahań i deliberacji zwycięscy alianci nie zorganizowali pomocy?'".

Sygn. MPLO 32560

 

 

 

 

pileckiPilecki : śladami mojego taty / z Andrzejem Pileckim rozmawiają Mirosław Krzyszkowski i Bogdan Wasztyl. – Kraków : Znak Horyzont, 2015.

Niezwykła historia niezwykłego człowieka i bohatera, kremu Polska Ludowa odpłaciła mu hańbiącym procesem, torturami i strzałem w tył głowy.

Sygn. MPLO 40014

 

 

 

 

jozefJózef Piłsudski w Krakowie : 1896-1935 / Józef Buszko. – Kraków : Krajowa Agencja Wydawnicza, 1990.

Książka opowiada o związkach Marszałka z Krakowem. Te galicyjskie lata w życiorysie Piłsudskiego mają niezwykłe znaczenie zarówno dla losów ówczesnej Polski, jak i Europy również.

Sygn. MPLO 30597

 

 

 

wawaWarszawa i Mazowsze w walce o niepodległość kraju w latach 1794-1920 / pod red. nauk. Adama Koseskiego i Andrzeja Stawarza. – Warszawa : Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza,2001. 

Książka stanowi zbiór referatów, których autorzy pokazują rosnącą rolę Warszawy i Mazowsza w walkach o niepodległość : od czasów dawniejszych, przez powstania, wojny napoleońskie, rewolucje aż do działań niepodległościowych w okresie I wojny światowej oraz walk o obronę niepodległości i granice Rzeczypospolitej w latach 1918-1920.

Sygn. MPLO 33523

 

 

bozeBoże igrzysko : historia Polski / Norman Davies. – Kraków : Wydawnictwo Znak, 2004.

Dzieje Polski opisane przez kogoś kto nie wyssał z mlekiem matki naszego mesjanizmu i martyrologii. Przez co przez jednych uważana za obiektywną, przez innych za ukazującą naszą historię w trochę krzywym zwierciadle. Warto przeczytać, aby wyrobić sobie własne zdanie.

Sygn. MPLO 32559

 

 

 

 

Informacje o dostępności prezentowanych publikacji uzyskacie Państwo przeglądając katalogi on-line lub bezpośrednio kontaktując się z pracownikami Biblioteki.

(es)