Negocjacje i mediacje – rozwiązujemy konflikty

Wybrane pozycje

(opisy na podstawie zasobów internetowych)

komuniKomunikacja społeczna, negocjacje, edukacja : perspektywa wielu kultur / red. nauk. Zbigniew Nęcki, Wojciech J. Maliszewski, Kazimierz Czerwiński. - Toruń : Wydawnictwo Adam Marszałek ; Gniezno : Gnieźnieńska Szkoła Wyższa Milenium, cop. 2012.

Monografia zwiazana z wymienionymi aspektami komunikowania. Jest efektem współpracy pedagogów zajmujących się problematyką komunikacji społecznej, pochodzących z Polski i Republiki Czeskiej.

podstawyPodstawy negocjacji i komunikacji / Mira Montana Czarnawska. - Pułtusk : WSH, 2003.

Książka pełni rolę teoretycznej podstawy dla warsztatów komunikacyjnych, które kształtować będą praktyczne umiejętności doradcy w zakresie skutecznej komunikacji.

sztukaSztuka skutecznego prowadzenia mediacji i negocjacji : zagadnienia psychologiczne i komunikacyjne / pod red. Aleksandra Binsztoka. - Wrocław : Wydawnictwo Marina, 2013.

Słowa: „negocjacje” i „mediacje” dla wielu ludzi brzmią podobnie, a często wręcz oznaczają dla nich to samo. Książka ta ma zatem wskazać na faktycznie istniejące podobieństwa i różnice występujące między tymi dwiema metodami rozwiązywania sporów.

technikiTechniki negocjacji : jak planować, prowadzić i finalizować negocjacje / Astrid Heeper, Michael Schmidt ; [przekł. Urszula Goebel]. - Warszawa : BC Edukacja, cop. 2008.

Z tej książka można się dowiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę i co przeanalizować przed przystąpieniem do rozmów, np.: kim jest rozmówca, jakie rodzaje pytań można mu zadać i jakimi technikami negocjacji się posłużyć.

mediacjeMediacje rodzinne w konflikcie rozwodowym : gotowość i opór małżonków a efektywność procesu mediacji / Hanna Przybyła-Basista. - Katowice : Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, 2006.

W pracy skoncentrowano się na analizie postaw gotowości i oporu rozwodzących się małżonków wobec udziału w mediacjach, a także skutków przyjętych postaw dla podjęcia decyzji o przystąpieniu do mediacji oraz efektywności procesu mediacji.

mediacje2Mediacje : teoria i praktyka / pod red. Ewy Gmurzyńskiej i Rafała Morka. - Wyd. 2 rozsz., stan prawny na 1 grudnia 2013 r. - Warszawa : Wolters Kluwer, 2014.

To pierwszy w Polsce podręcznik do mediacji. Zawiera kompleksowe omówienie wielu zagadnień dotyczących problematyki polubownego rozwiązywania sporów - poczynając od teorii konfliktu, poprzez różne rodzaje i zakresy zastosowania mediacji, po zilustrowane kazusami problemy etyczne związane z wykonywaniem zawodu mediatora.

Sygn. MPLO   39495

lagodzenieŁagodzenie konfliktów w szkole i w pracy z młodzieżą : poradnik do treningu mediacji / Diemut Hauk. - Kielce : Wydawnictwo Jedność, 2003.

Poradnik zawiera informacje o treningu młodych mediatorów, a ponadto oferuje najnowocześniejsze podstawy dokształcania dorosłych mediatorów. Zainteresowani znajdą w nim program nauczania z 10 lekcjami oraz praktycznymi ćwiczeniami z zastosowaniem pedagogicznych zabaw z podziałem na role.

sztuka2Sztuka rozwiązywania konfliktów : jak porozumieć się w każdej sytuacji / David J. Lieberman. - Gdańsk : Gdańskie Wydaw. Psychologiczne, 2004.

Autor prezentuje sposoby szybkiego rozwiązywania wszelkich sporów, niezależnie od tego, jak długo trwają lub jak wiele osób jest w nie zaangażowanych. Zawarte w książce techniki i strategie psychologiczne są proste i łatwe do zrozumienia, a ich efekty następują od razu.

Sygn. MPLO 32186, 32551