Szkoła i co dalej? -trudne decyzje

Wybrane pozycje

(opisy na podstawie zasobów internetowych)

jakiJaki zawód wybrać? / Bolesław Bielak. - Warszawa : Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, 2008.

Z dylematem, co dalej ze sobą zrobić, młodzi ludzie muszą się zmierzyć kilkakrotnie. Po raz pierwszy - gdy kończą naukę w gimnazjum i wybierają szkołę ponadgimnazjalną, po raz drugi - gdy już będąc w liceum zastanawiają się nad wyborem kierunku studiów. W książce znajdują się scenariusze lekcji a także testy predyspozycji i ankiety.

ginaceGinące zawody w Polsce / Zbigniew Adam Skuza. - Warszawa : Sport i Turystyka - Muza, 2006.

Nie wiesz co chcesz w życiu robić? A może któryś z zanikających zawodów? Książka zapoznaje z, niegdyś podstawowymi, umiejętnościami. Jest też bogato ilustrowana.

Sygn. CZPLO 34650

przyszloscPrzyszłość pracy w XXI wieku / red. naukowa Stanisława Borkowska. - Warszawa : Instytut Pracy i Spraw Socjalnych, 2005.

Publikacja jest próbą odpowiedzi na pytanie, w którą stronę zmierza nowy ład pracy. Zawiera bogaty zbiór refleksji i wyników badań nad głównymi wymiarami świata pracy.

czlowiekCzłowiek w nowoczesnej organizacji : wybrane problemy doradztwa zawodowego i personalnego / Włodzimierz Chojnacki, Andrzej Balasiewicz. - Toruń : Wydawnictwo Adam Marszałek, cop. 2006.

Książka prezentuje zagadnienia, które przybliżają i umożliwiają zrozumienie problemów związanych z funkcjonowaniem człowieka w środowisku pracy.

drogiDrogi kariery : jak wspomagać rozwój zawodowy dzieci i młodzieży / Teresa Chirkowska-Smolak, Aleksander Hauziński, Marcin Łaciak. - Warszawa : Wydawnictwo Naukowe Scholar, 2011.

Rozważania nad teoretycznymi, empirycznymi i praktycznymi problemami rozwoju zawodowego dzieci i młodzieży.

edukacjaEdukacja dorosłych, doradca zawodowy, rynek pracy : praca zbiorowa / pod red. Agnieszki Stopińskiej-Pająk ; Wyższa Szkoła Pedagogiczna TWP w Warszawie. - Warszawa : Wydawnictwo Wyższej Szkoły Pedagogicznej TWP, 2006.

Autorzy próbują znaleźć odpowiedzi na pytania, przed jakimi wyzwaniami staje edukacja dorosłych, doradztwo zawodowe i rynek pracy u progu XXI wieku.

Sygn. MPLO 35131, 35132

podstawyPodstawy poradnictwa kariery : poradnik dla nauczyciela / Bożena Wojtasik. - Warszawa : Krajowy Ośrodek Wspierania Edukacji Zawodowej i Ustawicznej, 2011.

Publikacja ta adresowana jest do nauczycieli, którzy chcą uczestniczyć w kreowaniu kariery życiowej swoich uczniów.

psychoPsychologiczne doradztwo karier / Augustyn Bańka. - Poznań : "Print-B", 2007.

W książce doradztwo karier rozumiane jest jako proces wyzwalania u ludzi marzeń dotyczących własnej osoby oraz jako proces budowania charakteru. Doradztwo analizowane jest jako system profesjonalnych działań.