Niezwykłe kobiety – opowieści prawdziwe

 

(opisy na podstawie zasobów internetowych)

 

Warto mimo wszystko / Anna Dymna, Wojciech Szczawiński. - Kraków : Wydawnictwo Znak, 2007.

Jest to zapis rozmów Anny Dymnej z Wojciechem Szczawińskim. Wyłąnia nam się z niego obraz kobiety wyjątkowej : wielkiej aktorki, której kariera nie przesłoniła tego, co w życiu najważniejsze. Warto przeczytać.

 

 

 

30 lat życia z Madzią : wspomnienia o Magdalenie Samozwaniec / Zygmunt Niewidowski. - Wrocław [etc.] : Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 1988.

Magdalena Samozwaniec słynęła z ciętego języka i wyjątkowo błyskotliwego poczucia humoru. Jaka była naprawdę? Autor, mąż pisarki, opowiada o niej z wielką swadą, miłością i klasą. Portret niezwykłej kobiety i pięknego związku dwojga ludzi

 

 

 

Marzenia i tajemnice / Danuta Wałęsa ; oprac. Piotr Adamowicz. - Warszawa : Wydawnictwo Literackie, 2011.

Osobista i szczera opowieść o życiu, miłości, rodzinie i politycznych przemianach.  Wszyscy znamy Danutę Wałęsę jako żonę Prezydenta RP, Pierwszą Damę. Ale wszystko ma swoja cenę i w swojej książce autorka próbuje rozliczyć się  z przeszłością.

 

 

 

Na wolności : dziennik dla Adama / Agnieszka Osiecka. - Warszawa : Prószyński i S-ka : Fundacja Okularnicy im. Agnieszki Osieckiej, 2008.

Książka jest dziennikiem prowadzonym  przez Agnieszkę Osiecką między czerwcem a listopadem 1985 r. Dziennik dedykowany jest Adamowi Michnikowi, skazanemu wówczas na trzy lata więzienia i odbywającemu karę. W swoich zapiskach Osiecka nie kryje podziwu dla Michnika.

 

 

 

Maria Skłodowska-Curie / Francoise Giroud. - Warszawa : Państwowy Instytut Wydawniczy, 1987.

Autorce udało się w swojej książce ukazać wyrazista sylwetkę wielkiej uczonej, kobiety, która wyprzedziła swój czas.

 

 

 

 

 Niczego nie żałuję : życie Édith Piaf / Philippe Crocq, Jean Mareska . - Warszawa : Prószyński i S-ka, 2008.

Losy dziewczyny z paryskich slumsów, która swym głosem zachwyca do dziś. Już za życia stała się legendą a jej burzliwa droga życiowa  fascynuje i wzrusza.  Autorzy dotarli do przyjaciół artystki, którzy ujawniają szczegóły z życia Édith Piaf.

 

 

 

Lukrecja Borgia : jej życie i czasy / Maria Bellonci. - Warszawa : Państwowy Instytut Wydawniczy, 1988.

Niezwykła biografia córki papieża i siostry kardynała. Wokół tej barwnej postaci narosło wiele mitów.  Femme fatale  włoskiego renesansu.  Ale do tej opinii przyczyniła się czarna legenda jej ojca i brata a także czasy, w których przyszło jej żyć.  Losy tej niezwykłej kobiety autorka przedstawia na tle ówczesnej polityki, kultury. Próbuje też wyjaśnić zawiłości dworskich obyczajów.

 

 

Pamiątkowe rupiecie, przyjaciele i sny Wisławy Szymborskiej / Anna Bikont, Joanna Szczęsna. - Warszawa : Prószyński i S-ka, 1997.

Książka powstała na podstawie ponad stu rozmów ze znajomymi, przyjaciółmi, wydawcami i tłumaczami Wisławy Szymborskiej a także rozmów z poetką, która uczestniczyła w powstawaniu swej biografii.  Poza wątkami biograficznymi dużo w niej poezji, ale też i anegdot. Smaczku dodaje  blisko 200 fotografii poetki  i jej rodziny.

 

 

(es)