Wydawnictwa Ośrodka Rozwoju Edukacji

(opisy na podstawie zasobów internetowych)

Status dyrektora szkoły : poradnik dla samorządów i dyrektorów szkół : na podstawie obowiązującego prawa, ekspertyz prawnych oraz badań opracowanych w ramach projektu / Andrzej Pery. - Warszawa : Ośrodek Rozwoju Edukacji, 2012.

Publikacja ta powstała w oparciu o obowiązujące przepisy prawa, ekspertyzy prawne, raporty oraz wyniki badań opracowane w ramach projektu  "Doskonalenie strategii zarządzania oświatą na poziomie regionalnym i lokalnym". Jest to praktyczne kompendium wiedzy dla dyrektorów szkół i przedstawicieli organów prowadzących szkoły.

Organizacja i realizacja edukacji zdrowotnej w szkole : poradnik dla dyrektorów szkół i nauczycieli szkół podstawowych : praca zbiorowa / pod red. Barbary Woynarowskiej. - Warszawa : Ośrodek Rozwoju Edukacji, 2012.

Jest to poradnik wspomagający dyrektorów szkół oraz nauczycieli szkół podstawowych, gimnazjalnych w realizacji edukacji zdrowotnej.

Programy nauczania w rzeczywistości szkolnej : tworzenie - wybór - ewaluacja / Gabriela Olszowska [et al.]. - Warszawa : Ośrodek Rozwoju Edukacji, 2012.

Celem niniejszej publikacji jest przybliżenie nauczycielom aktualnych kwestii związanych z programami nauczania i ich funkcjonowaniem w szkole.

Rozwijanie zainteresowań i zdolności matematycznych uczniów klas I-III szkoły podstawowej : poradnik dla nauczyciela / Iwona Fechner-Sędzicka, Barbara Ochmańska, Wiesława Odrobina. - Warszawa : Ośrodek Rozwoju Edukacji, 2012.

Jest to poradnik wydany w ramach projektu „Opracowanie i wdrożenie kompleksowego systemu pracy z uczniem zdolnym”. Zawiera wskazówki mogące być inspiracją w codziennej pracy z uczniem zdolnym.

Skala Gotowości Edukacyjnej Pięciolatków (SGE-5) : obserwacyjna metoda dla nauczycieli / Elżbieta Koźniewska, Andrzej Matuszewski, Elżbieta Zwierzyńska. - Warszawa : Ośrodek Rozwoju Edukacji, 2010.

Jest to podręcznik dla nauczycieli przedszkoli zawierający podstawowe informacje umożliwiające przeprowadzenie obserwacji dzieci z zastosowaniem Skali Gotowości Edukacyjnej Pięciolatków (SGE-5)i analizę wyników.

Za progiem : jak rozwija się dziecko i jaka jest rola nauczyciela w tym rozwoju / Małgorzata Skura, Michał Lisicki. - Warszawa : Ośrodek Rozwoju Edukacji, 2011.

„To pierwszy z serii tomików przeznaczonych dla rodziców, nauczycieli, wychowawców, może nawet starszego rodzeństwa – każdego, kto chciałby dowiedzieć się czegoś więcej o tym, jak zmienia się sposób myślenia dziecka, kiedy, czego i w jaki sposób się ono uczy.”

Zdolni w szkole, czyli O zagrożeniach i możliwościach rozwojowych uczniów zdolnych : poradnik dla nauczycieli i wychowawców : praca zbiorowa : pod red. Wiesławy Limont, Joanny Cieślikowskiej, Dominiki Jastrzębskiej. - Warszawa : Ośrodek Rozwoju Edukacji, [2012].

Publikacja została przygotowana w ramach projektu "Opracowanie i wdrożenie kompleksowego systemu pracy z uczniem zdolnym". Jest to zbiór tekstów naukowych, dotyczących różnych aspektów zdolności.

Jak pracować ze zdolnymi ? : poradnik dla nauczycieli i rodziców / Marcin Braun, Maria Mach. - Warszawa : Ośrodek Rozwoju Edukacji, [2012].

Poradnik jest propozycję skierowaną do szerokiego grona nauczycieli-wychowawców oraz rodziców dzieci zdolnych, którzy towarzyszą w rozwoju swoich wychowanków.  Zaprezentowane sposoby pracy z uczniem zdolnym oparte są na osobistym doświadczeniu autorów.

Powyższe publikacje znajdują się w zbiorach naszej biblioteki, ale są również dostępne w wersji elektronicznej na stronach ORE.