Na długie, jesienne wieczory…

 

Człowiek z Sankt Petersburga  / Ken Follett. – Warszawa : Albatros, 2010.

Klasyczny thriller polityczno-szpiegowski choć z mocno rozwiniętym wątkiem  romansowym.  Panowie mogą być trochę rozczarowani za to paniom będzie się podobać.  1914 rok – nad Europą wisi groźba wojny. Być może uda się jej zapobiec. Po trudnych, tajnych negocjacjach widać, że to możliwe.  Ale nie wszyscy chcą pokoju… Książka, choć różna od dotychczasowych  pozycji w dorobku  Folleta  jednak,  jak wszystkie tego autora, na pewno wciąga i zachwyca pięknym ,kunsztownym językiem.

 

 

Upadek gigantów  / Ken Follett. - Warszawa : Albatros, 2011.

„Upadek gigantów”  to pierwsza część nowej trylogii Folleta „Stulecie”. Akcja rozgrywa się na tle burzliwych, kształtujących XX wiek wydarzeń. Jest to pełna napięcia opowieść o losach pięciu rodzin – amerykańskiej, niemieckiej, rosyjskiej, angielskiej i walijskiej. Wydarzenia opisane w „Upadku gigantów” przybliżają okres pierwszej wojny światowej, rewolucji październikowej i obrazują powstanie ruchu sufrażystek. Wybuch pierwszego ogólnoświatowego konfliktu zbrojnego na zawsze zmienia życie bohaterów.

 

 

Tam gdzie spadają anioły / Dorota Terakowska. - Kraków : Wydawnictwo Literackie, 2011.

Fabuła rozwija się w dwóch przenikających się poziomach: pierwszy ziemski, gdzie rozgrywa się historia dziewczynki, która utraciła swego Anioła Stróża i stara się go odzyskać. Drugi kosmiczny, gdzie Anioł Stróż walczy ze swym ciemnym bratem bliźniakiem i pozbawiony mocy spada na ziemię.

 

 

 

 

Rodzina Borgiów / Mario Puzo. – Warszawa : Albatros, 2011.

Książka, nad którą Puzo pracował ponad 20 lat, wydana została już po jego śmierci. Kanwą powieści są autentyczne wydarzenia przeplatane fikcją literacką. Autor sugeruje, że Borgiowie byli pierwszą rodzina mafijną. Mistrzowska narracja, realizm, krwiste intrygi i walka o władzę – to wszystko sprawia, że książkę czyta się jednym tchem.

 

 

 

Czarna Księga / Orhan Pamuk. – Kraków  : Wydawnictwo Literackie, 2011.

Jest to opowieść o adwokacie wyruszającym na poszukiwanie swojej żony, która pewnego dnia opuściła ich dom.W książce znalazły się teżfelietony stanowiące zapis życia mieszkańców Stambułu. Powieść  jest pytaniem o rzeczywistość i literacką ułudę.  Jej bohaterowie balansują na granicy jawy i fantastycznego snu.

 

 

 

Biała bluzka : najpiękniejsze opowiadania / Agnieszka Osiecka. – Warszawa : Prószyński i S-ka, 2010.

Opowiadania, w których przeżycia i rozterki bohaterki kontrastują z szarością egzystencji w PRL-u. Teksty są opowieścią o poszukiwaniu miłości. Literackim portretem kobiety, kobiety zagubionej, niepewnej, ale szalonej, walczącej o uczucie.

 

 

 

 

Mężczyzna i chłopiec / Tony Parsons. – Warszawa : Albatros, 2008.

Książka z gatunku łatwych i przyjemnych, ale nie infantylna. Pokazuje konsekwencje zdrady. Mężczyźnie wali się całe życie,  traci pracę, opuszcza go żona a on musi  zająć się małym synem.  O partnerstwie, dojrzewaniu.

 

 

 

 

 

Biała Maria / Hanna Krall. – Warszawa : Świat Książki, 2011.

Hanna Krall po raz kolejny snuje historię  ocalonych oraz tych, którzy pomagali innym przetrwać potworny czas wojny. Ta bardzo osobista książka opowiada , jak „czarniutka” dziewczynka  przeżyła Holocaust.  Bardzo nastrojowa, mądra książka, w której ważne jest każde słowo.

 

 

 

 

(es)