Ludzie niezwykli – biografie, wspomnienia.

(wybór)

 

Stuhrowie : historie rodzinne / Jerzy Stuhr. - Kraków : Wyd. Literackie, 2009.

Opowieść o rodzinie Stuhrów doprowadzona do dnia dzisiejszego pokazuje,  jak rodzinna historia obecna jest w życiu rodziny i kształtuje Jerzego Stuhra i jego dzieci. Książka zawiera bogaty wybór fotografii rodzinnych.

 

 

 

 

 Rock Mann czyli Jak nie zostałem saksofonistą / Wojciech Mann. - Kraków : Znak, 2010.

Pełna uroku książka nie tylko dla miłośników rocka. Z dystansem do siebie Mann opowiada o swojej młodości, przygodach z muzyką oraz o tym, dlaczego nie został saksofonistą.

 

 

 

 

Kapuściński non-fiction / Artur Domosławski. - Warszawa : Świat Książki, 2010.

Kontrowersyjna książka podejmująca próbę charakterystyki R. Kapuścińskiego. Opowieść o jego życiu i  pasji. Przy okazji biografii ciekawie nakreślony portret PRL-u.

 

 

 

 

Twarz Tuwima / Piotr Matywiecki. - Warszawa : Wydaw. W.A.B., 2008.

Nie jest to typowa biografia bowiem elementy życiorysu nie dominują w książce. Wątki biografii i interpretacji jego twórczości, są rozproszone.  Niemniej książkę czyta się z przyjemnością.

 

 

 

 

Noce i dnie mojego życia / Jerzy Antczak. - [Warszawa] : Axis Mundi, cop. 2009.

Filmowa gawęda na blisko czterystu stronach. Lekki, bogaty i dowcipny język a także ciekawa konstrukcja, sprawiają, że książkę czyta się jednym tchem.

 

 

 

 

 

 Przejazdem przez życie : kroniki rodzinne / Lucjan Kydryński. - Kraków : Wydaw. Literackie, 2005.

 Bohaterami wspomnień Lucjana Kydryńskiego jest jego żona Halina Kunicka, syn Marcin Kydryński, synowa Anna Maria Jopek a także sławni przyjaciele rodziny, czyli międzynarodowa plejada gwiazd.  Wspomnienia każdego z członków rodziny związane są z historią polskiej piosenki i festiwali w Sopocie i Opolu

 

 

 

 Boy - Żeleński : błazen - wielki mąż / Józef Hen. - Warszawa : Wydaw. W.A.B., 2008.

 "Józef Hen mierzy się w swojej książce z czarną i białą legendą literata. Odbrązawia pomnik postawiony przez gorliwych wielbicieli i demaskuje kłamstwa rzucane z ust boyożerców.” Boy zawsze niepokorny jednych  irytował drudzy go wielbili. Hen pokazuje czytelnikowi jak Boy stwarza samego siebie.

 

                                                                                                                                                         

 

(es)