16 września 2021 roku w Bibliotece Pedagogicznej w Płońsku odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Po wakacyjnej przerwie grono uczestniczek powiększyło się o kilka osób, mamy nadzieję, że zostaną z nami na dłużej. Przedmiotem dyskusji była książka Macieja Czarneckiego „Dzieci Norwegii. O państwie (nad)opiekuńczym”. Treść książki wzbudziła burzliwą dyskusję. Opisywane w książce przypadki uzupełniano, znanymi uczestniczkom przykładami z życia Polaków w Norwegii. Porównywano panujące zasady wychowania dzieci w Norwegii i w Polsce. Większość członkiń naszego klubu pracuje w oświacie, a więc problemy wychowania dzieci są im znane i bliskie, a  dobro dzieci stawiane jest  na pierwszym miejscu. Jednak działalność norweskiego urzędu ochrony dzieci – Barnevernetu wzbudza wiele emocji. Czy pozostawianie dzieci w rodzinach, mimo ewidentnych problemów tej rodziny – w Polsce, czy zabieranie dzieci rodzicom, tam, gdzie wystarczyłaby pomoc psychologiczna, czy socjalna – w Norwegii jest słuszne? Odpowiedź pozostawiamy czytelnikom.