tydz2021glW dniach 8-15 maja, w całej Polsce trwał Tydzień Bibliotek – program promocji czytelnictwa i bibliotek. Co roku ogłaszany jest konkurs na hasło oraz plakat promujący obchody. Hasło tegorocznego tygodnia to „Znajdziesz mnie w bibliotece”. To już drugi rok, kiedy święto bibliotek przypada na czas pandemii, co stwarza ograniczenia w kontaktach bezpośrednich, ale daje też możliwości dotarcia  do szerszej grupy odbiorców. W tym roku Renata Grabowska, kierownik biblioteki,  poprowadziła zajęcia dla 4-latków z Przedszkola nr 3 w Płońsku. Temat „W kocim świecie” miał na celu wyrabiać w dzieciach szacunek dla zwierząt, uczyć sympatii do nich i zwracać uwagę, jak ogromna jest rola zwierząt w życiu człowieka i jak bardzo kontakt ze zwierzętami jest pożądany w wychowaniu wrażliwego, empatycznego człowieka.  Zajęcia przeprowadziła w oparciu o tekst B.Gabrat „Kotka Psotka” i z wykorzystaniem teatrzyku kamishibai.  Dzieci uczestniczyły też w grach i zabawach. Podsumowaniem zajęć było wykonanie pracy plastycznej. W SP w Kucicach Aleksandra Wilk poprowadziła zajęcia dla klasy III „Droga książki do biblioteki”, na których uczniowie dowiedzieli się, jak długą drogę musi przejść książka zanim trafi do rąk czytelnika, poznali również nowe pojęcia związane z książką. Kolejne zajęcia na temat „O czym mówią książki” A.Wilk poprowadziła w klasie „O”. Poza tym przygotowałyśmy zabawy książkowe prezentowane na fanpage’u Biblioteki Pedagogicznej w Płońsku. Były to zabawy „Znajdź różnicę” i tytuły ukryte w emotikonach a także oferta książkowa dla młodych czytelników.