„Przed czym ostrzega nas strach?” to temat kolejnych zajęć, które przeprowadziła w dniu 12 marca 2021 r. w klasie I Szkoły Podstawowej w Kucicach Nowych Renata Grabowska w ramach realizacji programu biblioterapeutycznego poświęconego emocjom. Celem zajęć było uświadomienie dzieciom, że strach czasami może być naszym dobrym przyjacielem ponieważ powstrzymuje nas przed robieniem głupstw. Należy więc nauczyć się z nim żyć, co nie znaczy, że mamy wszystkiego się panicznie bać. Pewne lęki np. przed ciemnością albo pająkami  należy oswoić. Podczas zajęć uczniowie mieli okazję zapoznać się z tekstem opowiadania E. Meyer-Glitzy „Kucyk Kartofel”, który stał się okazją do rozmowy na temat tego, kiedy i czego się boimy oraz jak nasze ciało może reagować na strach. Następnie uczniowie bardzo chętnie wybrali się na „wyprawę po odwagę” w pokonywaniu strachów i przezwyciężaniu lęków. Było więc przebieranie się za strachy z wykorzystaniem kolorowych chustek, szalików i kapeluszy, zabawa słowna „Jak tu ciemno”, zabawa muzyczno-ruchowa „Sala strachów” a także konkurs na ułożenie najdłuższego robala. Zwieńczeniem zajęć było wykonanie pracy plastycznej „Straszny papier”, podczas której zadaniem dzieci było przekształcić smutną kartkę pokrytą czarnymi kleksami w radosny obrazek przy użyciu kolorowych kropek.

(RG)