17 lutego obchodzimy Światowy Dzień Kota. To święto, które po raz pierwszy zostało ustalone we Włoszech w 1990 r., a w Polsce obchodzimy go od 2006 r. Jego celem jest podkreślenie znaczenia kotów w życiu człowieka, niesienie pomocy wolno żyjącym i bezdomnym zwierzętom oraz uwrażliwienie ludzi na często trudny los kotów. Biblioteka Pedagogiczna w Płońsku włączyła się w obchody Dnia Kota poprzez współorganizację „kocich spotkań” w klasie I Szkoły Podstawowej w Kucicach Nowych oraz w bibliotece szkolnej SP nr 4 w Płońsku, która gościła klasę III b. Dla uczniów obu szkół przygotowano wiele atrakcji i zabaw, w tym odnajdywanie sylwetek kotów ukrytych w nietypowych miejscach. Nie zabrakło quizu z wiedzy o kotach oraz rozmowy o domowych ulubieńcach dzieci oraz ich zwyczajach. Dzieci mogły wysłuchać również opowieści Beaty Gabrat pt. „Kotka Psotka” zaprezentowanej z wykorzystaniem teatrzyku kamishibai a następnie wykazać się niezwykłą kreatywnością podczas tworzenia  „magicznych kotów”. Zabawy ruchowe „kocie grzbiety”, „kocie polowanie” i „zawołaj koty w różnych językach” bardzo ożywiły uczniów. Na zakończenie dzieci spróbowały swoich sił w nauce rysowania kota. To był udany „koci” dzień dla uczniów i prowadzących.

(RG)