Listopad daje nam okazję abyśmy więcej czasu poświecili maluchom; dzieciom, wnukom, przedszkolakom, uczniom i otworzyli przed nimi kolorowy świat baśni i bajek. Dobrą okazją do takich działań są dwa międzynarodowe święta związane z literaturą dla najmłodszych.

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek obchodzony jest na całym świecie 5 listopada.
Jest to święto wszystkich bajkowych postaci i dobry moment, aby przypomnieć sobie część z nich. Bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat, rozweselają i bawią, ale też przekazują ważne prawdy życiowe. W tym dniu przypominamy cudowny świat postaci z bajek, które są nieodzownym elementem każdego dzieciństwa. Dzień postaci z bajek to nie tylko świetna zabawa, ale także doskonała okazja do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci, które wzbogacają dziecięcą fantazję, pamięć i słownictwo. Święto wszystkich bajkowych bohaterów to doskonały moment, aby nauczyć najmłodszych rozróżnić dobro od zła, prawidłowych postaw, niesienia pomocy innym ponieważ nie tylko nas rozweselają i bawią, ale także wychowują.

Dzień Pluszowego Misia co roku obchodzimy 25 listopada.

To nie jest przypadkowa data, bo właśnie tego dnia przypada rocznica powstania tej maskotki. Samo święto nie ma jednak długiej tradycji, obchodzimy je dopiero od 2002 roku, kiedy to pluszowy miś obchodził swoje setne urodziny. Dziś pluszowy miś to kultowa zabawka na całym świecie i mimo upływającego czasu oraz pojawiania się coraz bardziej nowoczesnych rozrywek dla dzieci, bywa największym przyjacielem dziecka. Popularność maskotki sprawiła, że zaczęto ją chętnie wykorzystywać w powstających bajkach dla dzieci. Ich ponadczasowość  sprawiła, że bajki są chętnie oglądane przez kolejne pokolenia dzieci. Sam pluszak jest ponadto symbolem dobra, miłości, ciepła, łagodności i opiekuńczości, czyli tego, czego jako ludzie bardzo pragniemy.

Nasza koleżanka Renata Wiśniewska ze Szkoły Podstawowej w Czerwińsku n/Wisłą wykonała prezentację dla najmłodszych przypominającą postacie różnych misiów, które podbiły świat. (Prezentacja została przesłana do koleżanek ze szkół jako element pakietu edukacyjnego).  W siedzibie naszej biblioteki została wykonana kolejna wystawa z cyklu „W stronę ulicy” poświęcona tym świętom. Zostały wyeksponowane baśnie, bajki, pięknie ilustrowane książki dla najmłodszych. Jednocześnie przypomnieliśmy naszym czytelnikom (i nie tylko!), że posiadamy w swoich zbiorach również taką literaturę.

(kk)