"Projektowanie i tworzenie miniaturowej książki"-warsztaty z cyklu „Nauczyciele-nauczycielom”

miniaturki26 października w Bibliotece Pedagogicznej w Płońsku odbyły się warsztaty dla zainteresowanych nauczycieli naszego powiatu. Zajęcia te były inauguracją cyklu spotkań zaplanowanych na bieżący rok szkolny,  pod wspólnym hasłem „Nauczyciele–nauczycielom”.  Mają one służyć praktycznemu dzieleniu się wiedzą i umiejętnościami nauczycieli. Pierwsze spotkanie dotyczyło „Projektowania i tworzenia miniaturowej książki”. Warsztaty przygotowały koleżanki z SOSW w Jońcu: Anna Sadowska, Bożena Dalecka, Anna Kuźbicka i Anastazja Celian. Książka miniaturowa jest świetnym sposobem zachęcania dzieci i młodzieży do czytania i obcowania z książką. Tworzenie jej polega na dobieraniu do słowa poetyckiego odpowiedniego materiału, koloru i formy. Każdy egzemplarz to fragment wiersza lub prozy przedstawiony w oryginalny sposób. Twórca książeczki czytając tekst koncentruje się wokół słów – kluczy, które są myślą przewodnią utworu. Kojarzą się autorowi książeczki ze znanymi przedmiotami mogącymi stać się wątkiem miniaturowego egzemplarza. Materiałem do jego powstania mogą być: szkiełko, drewno, kamyk, miękka tkanina, szorstki papier itp. Każdy egzemplarz książki miniaturowej  powstałej na warsztatach jest unikatem. Najważniejszą rzeczą było, aby każdy ich uczestnik wydobył z tekstu coś dla siebie najistotniejszego, coś co go w jakiś sposób zainteresowało i uruchomiło jego wyobraźnię. Tematyka zajęć zaproponowana przez koleżanki z Jońca spotkała się z zainteresowaniem wszystkich uczestników spotkania.