"Źródła i mechanizmy wykluczenia"-wykład prof. dr hab. Tadeusza Pilcha

pierwszeProf. dr hab. Tadeusz Pilch jest pedagogiem społecznym, profesorem zwyczajnym związanym zawodowo z Katedrą Pedagogiki Społecznej Uniwersytetu Warszawskiego. Pod jego redakcją wydano „Encyklopedię Pedagogiczną XXI wieku”. Jest autorem licznych publikacji o tematyce społecznej. Jego „Zasady badań pedagogicznych” znają chyba wszyscy studenci  a w rankingu na najczęściej wypożyczaną  książkę  w naszej bibliotece, pozycja ta od lat  zajmuje pierwsze miejsce. 5 listopada odbyło się w naszej bibliotece spotkanie z prof. Tadeuszem Pilchem. Licznie zgromadzeni goście wysłuchali wykładu na temat „Źródła i mechanizmy wykluczenia”. Profesor mówił o potrzebie opieki i wsparcia dzieci z terenów  o wyższym bezrobociu i biedzie. Na podstawie danych statystycznych omówił mechanizmy „dziedziczenia” biedy i zwrócił uwagę na to, jak bieda i brak pracy rodziców wpływa na problemy dzieci w szkole. Stwierdził, że Polska nie jest krajem przyjaznym dla osób potrzebujących wsparcia i, że na tle krajów  UE plasujemy się na niechlubnym końcu. Profesor podkreślił, że proces wychowania rozpoczyna się w przedszkolu i ograniczenie dostępu do tego typu placówki niekorzystnie odbija się na wykształceniu, ale też i socjalizacji społeczeństwa. To z kolei powoduje dalsze rozwarstwianie społeczne. Pomimo, iż wykład poruszał poważne  tematy, spotkanie przebiegło w niezwykle miłej atmosferze, co jest zasługą profesora Pilcha. Potrafi on bowiem niezwykle zajmująco, dowcipnie i ze swadą mówić o trudnych sprawach.