kielce Rok 2016 Sejm uchwalił Rokiem Sienkiewicza. Z tej okazji Biblioteka Pedagogiczna w Płońsku zorganizowała wyjazd edukacyjny do Oblęgorka. Pałacyk jest zachwycająco położony. Prowadzi do niego aleja lipowa.  Na parterze pałacyku został odtworzony  wygląd pomieszczeń  z czasów pobytu pisarza. Było to możliwe, gdyż w momencie tworzenia muzeum żyli świadkowie jego świetności, pamiętający doskonale wystrój – dzieci pisarza, synowa oraz gospodyni.  Na piętrze pałacyku znajdują się ekspozycje poświecone pisarzowi.  Pałacyk otacza piękny park w stylu angielskim.  Szczęściarze mogą w nim spotkać spacerującą wnuczkę pisarza, Jadwigę.                     Kolejnym punktem naszej wycieczki była Jaskinia Raj.  Jest malutka , składa się z kilku komór połączonych wykutymi sztucznie korytarzami.  Panuje w niej stała temperatura 9 C, z przyjemnością wyszłyśmy więc na zewnątrz. Z jaskini udałyśmy się do Kielc, gdzie obowiązkowym punktem był spacer pięknym deptakiem, u szczytu którego znajduje się imponujący pomnik autora Quo vadis.               W niedzielę nasza wycieczka wyruszyła na Łysą Górę, czyli  Święty Krzyż – drugi pod względem wysokości szczyt Gór Świętokrzyskich.  W okresie wczesnego średniowiecza szczyt był miejscem kultu dawnych Słowian o czym świadczy pozostałość po wale kultowym. Na szczycie znajduje się Sanktuarium Świętego Krzyża – przechowywane są w nim relikwie drzewa krzyża, na którym miał być ukrzyżowany Chrystus. Jest to najstarsze polskie sanktuarium, datowane  wg tradycji na czasy Bolesława Chrobrego.  W drodze powrotnej docieramy do platformy widokowej, z której rozpościera się widok na gołoborza, wizytówkę Świętokrzyskiego Parku Narodowego, i dalej -  na Dolinę Bodzentyńską.  Niespiesznie wędrując leśnymi ścieżkami schodzimy na dół, kończąc naszą wycieczkę.