tydzien2016glTegoroczny Tydzień Bibliotek rozpoczęła nietypowa lekcji historii „Średniowieczni rycerze”. Lekcje poprowadzili członkowie bractwa rycerskiego – Michał i Dariusz Wronka. Nasi płońscy rycerze od lat uczestniczą w inscenizacjach historycznych odwzorowujących średniowieczne turnieje. W lekcji uczestniczyli uczniowie klasy V z SP nr 3 w Płońsku. Dzieci mogły zapoznać się z poszczególnymi elementami zbroi, przymierzyć je, w międzyczasie słuchając opowieści o życiu rycerskim. Kolejnym punktem było spotkanie nauczycieli współpracujących w ramach sieci współpracy i samokształcenia bibliotekarzy szkolnych powiatu płońskiego. Biblioteka Pedagogiczna współpracując ściśle z bibliotekarzami szkolnymi, poza organizowaniem u siebie różnych form spotkań, uczestniczy też w inicjatywach podejmowanych przez bibliotekarzy szkolnych. I tak na zaproszenie ZS w Siedlinie nasza koleżanka Maria Wilk uczestniczyła w spotkaniu autorskim z Anną Onichimowską. Spotkanie tym cenniejsze, że p. Anna jest autorką książek poruszających problemy młodych ludzi, które to książki są wykorzystywane na zajęciach z elementami biblioterapii prowadzonymi w naszej bibliotece. W czasie święta bibliotek nie mogło zabraknąć też dzieci. Wprawdzie nasz księgozbiór jest głównie naukowy, ale prowadzimy, jak wszystkie biblioteki, lekcje dla uczniów szkół wszystkich typów oraz dla przedszkolaków. Są to typowe lekcje biblioteczne lub zajęcia w elementami biblioterapii. Tym razem gościliśmy uczniów II kl. SP w Kucicach wraz z opiekunką Marzanna Jarosławską oraz z kl. V SP nr 2 w Płońsku z nauczycielkami Iwoną Milewską i Małgorzatą Morawską. Zajęcia podzielone były na dwie części. Pierwsza to „Poznajemy bibliotekę pedagogiczną” druga „Książka uczy i bawi”.

Kolejnym punktem naszych obchodów były warsztaty zawodoznawcze dla gimnazjalistów prowadzone przez dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Pułtusku – p. Agnieszkę Kowalską. W warsztatach „Poznajemy swoje zainteresowania i predyspozycje zawodowe” uczestniczyło 47 uczniów z Gimnazjum nr 1 w Płońsku. Zajęcia odbyły się w grupach.

Na zakończenie Tygodnia Bibliotek odbyły się w ramach cyklu Nauczyciele-nauczycielom warsztaty „Z szablonem nieszablonowo – wykorzystanie wykrojników i wytłaczarek”. Zajęcia dla wszystkich zainteresowanych nauczycieli poprowadziła nauczycielka z Gimnazjum nr 2 w Płońsku – p. Monika Karwowska-Gloch.

Oprócz powyższych działań , jak co roku, wprowadziliśmy abolicję dla dłużników, tzn. osoby zalegające ze zwrotem mogły zwrócić książki nie ponosząc kosztów upomnienia. Trwa też akcja bookcrossing, czyli książka za darmo- weź, przeczytaj, podaj dalej. Całej akcji towarzyszą też wystawki tematyczne.