Wystawa twórczości Mieczysława Lisowskiego

"Zebrane po-drogach???" pod takim tytułem 17 listopada 2006 roku odbyła się premiera wystawy twórczości Mieczysława Lisowskiego, zorganizowanej przez Bibliotekę Pedagogiczną w Płońsku oraz Stowarzyszenie ART-PłONA. Mieczysław Lisowski rzeżbiarz, malarz, poeta, urodził się w 1924 roku w Dąbrowie Górniczej. Spędził tam swoje lata młodości i tam też spotkała go zawierucha wojenna. W latach 1939-1944 pracował w fabryce i uczył się na tajnych kompletach. Ostatni rok wojny służył w Armii Krajowej pod pseudonimem "Burza". Od marca 1945 roku powołany został do służby w lotnictwie Wojska Polskiego, którą pełnił do 1975 roku. W lotnictwie pracował do 1982 roku, stało się ono dla niego życiową pasją. Aktualnie mieszka w Zawadach niedaleko Jońca, wypełniając jesień swojego życia pracą na działce, rysowaniem, malarstwem, rzeźbą, pisaniem i modelarstwem. Jego miłością i inspiracją twórczą obok żony Hani jest czteroletni wnuczek Janek. Podczas wernisażu podopieczne Zofii Koper, Katarzyna Zielińska i Kamila Egier, uczennice I LO w Płońsku recytowały wiersze Mieczysława Lisowskiego. Oprawę muzyczną zapewnili uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej w Płońsku, pod opieką Anny Koźniewskiej i Andrzeja Izydorczaka. Wysłuchać można było kilkunastu klasycznych utworów muzycznych z okresu barku. Wystawę twórczości Mieczysława Lisowskiego można oglądać w Bibliotece Pedagogicznej w Płońsku od 18 listopada 2006 roku do 31 stycznia 2007 roku. W prezentowanych dziełach znajdują się obrazy, rysunki i rzeźby.

Fot. R. Chudzyński