Spotkanie zespołu samokształceniowego

Pierwsze w nowym roku kalendarzowym spotkanie zespołu samokształceniowego odbyło się 9 stycznia 2007 roku. Gospodarzem spotkania była biblioteka szkolna w Gimnazjum nr 1 w Płońsku i pracujące w niej: Ludmiła Grzelak i Bogumiła Iwanowska. Tematem spotkania było wykorzystanie technik graficznych w 9.01pracy bibliotekarza. Informacje na ten temat oraz zajęcia warsztatowe przygotowała Ludmiła Grzelak. Po krótkim wstępie na temat techniki plastycznej, jaką jest grafika, bardziej szczegółowo omówiona została technika linorytowa i monotypie. Linoryt to technika graficzna należąca do druku wypukłego, również odbitka uzyskana tą techniką. Linoryt podobny jest do drzeworytu wzdłużnego z tą różnicą, że rysunek zamiast w drewnie wycina się w linoleum. Do wycinania głównie używa się dłuta, ale również wszelkiego rodzaju igieł a nawet wiertarek dentystycznych. Do wykonania odbitki można używać pras typograficznych lub wykonać odbitkę ręcznie za pomocą kostki introligatorskiej. Monotypie natomiast są jednym z ulubionych zajęć Ludmiły Grzelak. Zaprezentowała ona swoje prace i udzieliła wskazówek jak należy je wykonywać. Po kilku wskazówkach bibliotekarze przystąpili do wykonywania swoich pierwszych monotypii. Aby wykonać monotypie należy na szklanej powierzchni rozprowadzić farbę, dla uzyskania właściwego efektu dobrze jest płytkę pokryć kilkakrotnie. Następnie, przy pomocy wałka, płytka zostaje odbita na papierze. Nie bez znaczenia jest gęstość farby, wilgotność papieru czy kierunek prowadzenia wałka. Nauczyciele bibliotekarze bawili się przy tym zajęciu jak dzieci i stworzyli swoje małe arcydzieła. Warto spróbować wykorzystać ta formę pracy na zajęciach z uczniami.