Nowe książki – wrzesień 2011 r.

Wybrane pozycje. Opisy na podstawie zasobów internetowych.

 

Psychiatria dzieci i młodzieży / red. Irena Namysłowska. – Warszawa : Wydaw. Lekarskie PZWL, cop. 2011.

W książce przedstawiono problematykę rozwoju psychicznego dzieci i młodzieży. Opisano zaburzenia emocjonalne okresu dzieciństwa a także okresu szkolnego i dorastania. Wiele miejsca poświęcono uzależnieniom od substancji psychoaktywnych, przemocy w rodzinie, maltretowaniu fizycznemu i wykorzystywaniu seksualnemu nieletnich. 

 

 

Filip i bociany : w tym roku wiosny nie będzie! / Elżbieta Zubrzycka. – Gdańsk : GWP, [2010].

Autorka wiele lat wykładała psychologię na Uniwersytecie Gdańskim i pracowała terapeutycznie z dziećmi. Jest autorką ponad 20 książek dla dzieci, które pomagają rodzicom w wychowaniu. "Filip i bociany" to pełna przygód opowieść o uwielbianych przez wszystkich bocianach, a także o przyjaźni, uczciwości i wierności.

 

Przemoc rówieśnicza : zapobieganie i interwencje : skuteczne strategie dla szkół / Susan M. Swearer, Dorothy L. Espelage, Scott A. Napolitanoki. – Warszawa : Parpamedia, cop. 2010.

Książka o stosowaniu przemocy uczniów i uczennic wobec swoich rówieśników. Poradnik dla nauczycieli, pedagogów, dyrektorów szkół jest praktycznym przewodnikiem pozwalającym zrozumieć istotę przemocy rówieśniczej i jej przyczyny. Dostarcza wiedzy, którą można wykorzystać dla przeciwdziałania temu zjawisku w szkołach.

 

Magia ogrodów czyli O terapeutycznej funkcji ogrodów / Irena Borecka. – Kraków : Impuls, 2010.

Książka prezentuje autorski program terapeutyczny. Celem programu jest umożliwienie młodym, niepełnosprawnym ludziom kontaktu z literaturą młodzieżową i wybranymi dziełami plastycznymi, których motywem przewodnim jest ogród. Inspiracją do zajęć terapeutycznych były: ogrody z utworu Marii Borowej „Ogrody” i ogród z utworu Frances Hodgson Burnett „Tajemniczy ogród”.

 

 

Od manualizmu do pedagogiki pracy / red. Barbara Baran. – Warszawa : Difin, 2010.

Publikacja koncentruje się wokół dwóch nurtów – manualizmu i pedagogiki pracy oraz osoby Tadeusza W. Nowackiego – współczesnego orędownika pierwszego oraz twórcy drugiego nurtu. Książka stanowi nie tylko przybliżenie owych nurtów naukowych, ale pokazuje także ich znaczący dorobek.

 

 

 

Pedagog wobec osoby chorego / Elżbieta Jundziłł, Róża Pawłowska. – Gdańsk : Wydawnictwo Harmonia, 2010.

Autorki otwierają przed studentem pedagogiki perspektywę egzystencji utraconej nadziei i nieodgadnionego sensu. Pragną zwrócić studenta twarzą ku tej perspektywie, by oswoić go z myśleniem o trudności w pokonywaniu uzależnień i słabości, niemożności przezwyciężenia choroby nieuleczalnej czy wprost niemocy w obliczu nieuchronnej śmierci.

 

 

 

Madame / Antoni Libera. – Kraków : Znak,  2010.

Powieść jest ironicznym portretem artysty z czasów młodości, dojrzewającego w peerelowskiej rzeczywistości schyłku lat sześćdziesiątych. Narrator opowiada o swoich latach nauki i o fascynacji starszą od niego, piękną, tajemniczą kobietą, która uczyła go francuskiego i dała mu lekcję wolności.

 

 

 

Informacje o dostępności prezentowanych publikacji uzyskacie Państwo przeglądając katalogi on-line lub bezpośrednio kontaktując się z pracownikami Biblioteki.

 

 (es)