Nowe książki – kwiecień 2020 r.

 

Wybrane pozycje. Opisy na podstawie zasobów internetowych

 

(więcej na stronie http://83.12.188.66/integro/news)

 

 

slowianŚmieszne sto milionów Słowian : wokół światopoglądu Adolfa Hitlera / Jerzy W. Borejsza. - Gdańsk : Muzeum II Wojny Światowej, 2016.

Autor podjął próbę zbadania treści i roli antyslawizmu w światopoglądzie Führera, klik rządzących i społeczeństwa niemieckiego. Uwzględnił związki polityczno-historyczne (w tym konflikty) narodów oraz ich dziedzictwo kulturowe.

Sygn. MPLO 42608

 

 

 

jezykJęzyk - narzędzie kultury / Daniel L. Everett. - Kraków : Copernicus Center Press., 2018.

Autor dowodzi, że język to narzędzie wynalezione przez człowieka, które można stworzyć na nowo lub dać mu popaść w zapomnienie, tak jak dzieje się to z każdym innym narzędziem. Pokazuje, jak ewolucja form języka odzwierciedla kształtowanie języka przez ludzkie doświadczenia i społeczeństwa w ich wielkiej różnorodności. Objaśnia naturę języka jako zjawiska kształtowanego przez społeczeństwo. Przedstawia dzięki temu nowy sposób widzenia tego, jak myślimy i kim jesteśmy.

Sygn. MPLO 42610

 

 

100100 pomysłów, jak dobrze zarządzać klasą / Alain Corneloup. - Gdańsk : Harmonia Universalis - Grupa Wydawnicza Harmonia, 2018.

Poradnik jest skierowany do nauczycieli przedszkoli i szkół podstawowych, którzy napotykają problemy w zarządzaniu klasą – zarówno do dydaktyków początkujących, realizujących swoje pierwsze lekcje, jak i bardziej doświadczonych, zmagających się z określonymi trudnościami w pracy.

Sygn. MPLO 42644

 

 

 

miloszWtajemniczenia (w) Miłosza : pamięć-duch(owość)-wyobraźnia / Zofia Zarębianka. - Kraków : Homini - Tyniec Wydawnictwo Benedyktynów, 2014.

Z książki wyłania się kolejny wizerunek Czesława Miłosza. To inne, nowe w jakimś sensie, spojrzenie na poetę przez pryzmat jego duchowości i struktury wyobraźni religijnej stanowi
ciekawy portret na tle istniejącej literatury przedmiotu.

Sygn. MPLO 42507

 

 

 

toksToksyczni ludzie : 10 sposobów postępowania z ludźmi, którzy uprzykrzają ci życie / Lillian Glass. - Poznań : Dom Wydawniczy "Rebis", 2019.

Książka ułatwiająca funkcjonowanie wśród ludzi. Są w naszym otoczeniu tacy ludzie, którzy nas denerwują, obrażają, z którymi relacje są dla nas problemem. Autorka proponuje sposoby rozwiązywania takich problemów, podaje strategie kontaktów z toksycznymi ludźmi, uczy rozpoznawania związków, których uratować się nie da. Radzi też, jak najlepiej je zakończyć.

Sygn. MPLO 42647

 

 

 

bajkaBajka to życie albo Z jakiej jesteś bajki : historie zmyślone opatrzone pomocnym komentarzem / Wojciech Eichelberger, Agnieszka Suchowierska. - Warszawa : Wydawnictwo Czarna Owca, 2018.

Kilkanaście współczesnych, nowych, zaskakujących swą wymową bajek - napisanych przez nauczycielkę - staje się przedmiotem analizy w wykonaniu doświadczonego psychologa i psychoterapeuty. Analiza ta zawarta jest w formie żywego, lekkiego, nierzadko zabawnego dialogu terapeuty z autorką bajek. 

Sygn. MPLO 42649

 

  

koftaJego portret : opowieść o Jonaszu Kofcie / Piotr Derlatka. - Warszawa : Prószyński i S-ka, 2019.

Pierwsza biografia Jonasza Kofty - piekielnie inteligentnego ironisty, poety-szydercy.
Zostawił po sobie ponad sześćset tekstów - piosenek i wierszy, jedenaście sztuk i scenariuszy teatralnych, obrazy, niezliczoną ilość tekstów pisanych do kultowych audycji radiowych. Z jednej strony satyryk, kabareciarz i tekściarz, z drugiej - poeta zaangażowany.

Sygn. MPLO 42508

 

 

 

Informacje o dostępności prezentowanych publikacji uzyskacie Państwo przeglądając katalogi on-line lub bezpośrednio kontaktując się z pracownikami Biblioteki.

(es)