Wybrane pozycje. Opisy na podstawie zasobów internetowych.

 

gaweGawędy o sztuce sakralnej / Bożena Fabiani. - Warszawa : Wydawnictwo Naukowe PWN, 2016.

Książka bardzo ciekawie i w przystępny sposób opowiada o malarstwie sakralnym. Autorka podąża śladami wielkich mistrzów, nie zapominając przy tym o dziełach. O malarzach opowiada tak, jakby byli jej dobrymi znajomymi. Pokazuje, jak patrzeć na ich dzieła, wyjaśnia ukryty sens obrazów.

Sygn. MPLO 40837

 

 

filmHistoria filmu : od Edisona do Nolana / Rafał Syska, Joanna Wojnicka. - Bielsko-Biała : Wydawnictwo Dragon, cop. 2015.

Publikacja omawia podstawowe zagadnienia kultury filmowej, przytacza najważniejsze fakty z historii kinematografii oraz przedstawia jej najważniejszych twórców. Stanowi nieoceniony przewodnik po historii filmu.

Sygn. MPLO 40841

 

 

ksiazkaKsiążki w życiu najmłodszych / red. nauk. Mariola Antczak, Agata Walczak-Niewiadomska ; Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. - Warszawa : Wydawnictwo SBP ; Łódź : Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, 2015.

Książka dotyczy udziału i znaczenia czytania w życiu dziecka. Odpowiada też na pytanie, w jaki sposób za pomocą książki i nowoczesnych metod pracy kształcić miłośnika czytania i sztuki.

Sygn. MPLO 40896

 

 

staroStarość i młodość w literaturze i kulturze / pod red. Michała Kurana. - Łódź : Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, 2016.

Zgromadzone w tomie prace obejmują głównie twórczość autorów polskich, nieliczne wyjątki wykraczają poza ten krąg. Młodzi badacze spojrzeli przekrojowo na literaturę od średniowiecza po współczesność. Rozważania dotyczą m.in. twórczości Françoisa Villona, Stefana Falimirza, Mikołaja Reja, Fabiana Birkowskiego i In.

Sygn. MPLO 40895

 

 

adhdADHD nie istnieje : cała prawda o zespole nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi / Richard Saul. - Białystok : Wydawnictwo Vivante, 2015.

Książka przełomowa i kontrowersyjna. Autor, opierając się na swoim wieloletnim doświadczeniu w leczeniu pacjentów z symptomami ADHD, stawia szokującą tezę, że nie jest ono chorobą samą w sobie, ale sumą objawów ponad 20 innych zaburzeń psychicznych i fizycznych.

Sygn. MPLO 40910

 

 

odOd śmiechu do łez : jak zrozumieć emocje naszych dzieci / Robert Zuili. - Kielce : Wydawnictwo Jedność, cop. 2016.

Książka pełna konkretnych przykładów, scenek „z życia” i dialogów pomiędzy rodzicami a dziećmi, praktycznych rad i sugestii, a także testów, ułatwiających samopoznanie i wgląd we własne emocje.

Sygn. MPLO 40886

 

 

 

jakJak Francuzi wygrali pod Waterloo : (a przynajmniej tak im się wydaje) / Stephen Clarke. - Warszawa : W.A.B. - Grupa Wydawnicza Foksal, 2016.

Napoleon i klęska (ale czy na pewno?) pod Waterloo z angielskiego punktu widzenia. Autor walczy z mitem, odkrywa fakty, a czasem nawet jawnie naśmiewa się z wydarzeń, cytatów czy postaw.I postanawia zmierzyć się z mitem bohatera narodowego.

 Sygn. MPLO 40835

 

 

 

Informacje o dostępności prezentowanych publikacji uzyskacie Państwo przeglądając katalogi on-line lub bezpośrednio kontaktując się z pracownikami Biblioteki.

(es)