Czytamy reportaże

Wybrane pozycje

(opisy na podstawie zasobów internetowych)

Król darknetu : polowanie na genialnego cyberprzestępcę / Nick Bilton . - Wołowiec : Wydawnictwo Czarne, 2022.

Darknet - drugie oblicze internetu. Potrzebujesz nerki, heroiny, płatnego zabójcy? Tu   wszystko znajdziesz. Historia Rossa Ulbrichta – króla darknetu, to kronika jednego z   najważniejszych śledztw w USA.

27 śmierci Toby'ego Obeda / Joanna Gierak-Onoszko. - Warszawa : Wydawnictwo  Dowody na Istnienie, 2019.

”Autorka w swojej książce ujawnia, jak budowano Kanadę. Co prawda biali nie walczyli   zbrojnie z rdzennymi mieszkańcami tych terenów, ale za to zamykali dziesiątki tysięcy   dzieci Pierwszych Narodów w szkołach z   internatem. To, co działo się za ich murami to   bolesna, krwawa karta kanadyjskiej historii.”

Z miłości? To współczuję : opowieści z Omanu / Agata Romaniuk. - Poznań :   Wydawnictwo Poznańskie,  copyright 2019.

Opowieść o współczesnym Omanie, o kobietach, mężczyznach, umowach   przedślubnych i kontraktowych małżeństwach. O życiu w kraju, którym rządzi wiekowy,   bezdzietny i samotny sułtan.

Wojna umarła, niech żyje wojna : bośniackie rozrachunki /  Ed Vulliamy. - Wołowiec :   Wydawnictwo Czarne, 2022.

Autor jako jeden z pierwszych dziennikarzy, donosił o ludobójstwie w byłej Jugosławii.   Dwadzieścia lat później opisuje dalsze losy ofiar i więźniów, ich gniew i frustracje.   Ostrzega, że nienawiść i pragnienie odwetu są wciąż żywe wśród mieszkańców Bośni.

Ulica mnie woła : życiorysy z Limy / Beata Szady. - Wołowiec : Wydawnictwo Czarne,   2016.

Wstrząsająca książka, która pokazuje do czego prowadzą nierówności społeczne i   wykluczenie.

Granice marzeń : o państwach nieuznawanych / Tomasz Grzywaczewski. - Wołowiec :   Wydawnictwo Czarne, 2018.

Postsowieckie republiki –widmo, ofiary mocarstwowej polityki. To osobiste historie   ludzi, którzy ćwierć wieku po upadku ZSRR marzą o pokoju i normalnym zyciu.

Dubaj : miasto innych ludzi / Anna Dudzińska. - Warszawa : Marginesy, 2022.

Świetny reportaż pokazujący współczesną wieżę Babel, gdzie mieszają się języki,   religie, systemy wartości, a której współistnienie na określonych zasadach możliwe jest   dzięki pieniądzom.

Schodów się nie pali / Wojciech Tochman. - Kraków : Wydawnictwo Literackie, 2021.

11 reportaży o miłości, wierze i poświęceniu. Opowieści o pogmatwanych ludzkich   losach, przejmujące historie z Polski z końca lat 90. XX wieku.

Dziobak literatury : reportaże latynoamerykańskie / pod redakcją Beaty Szady. -  Warszawa : Wydawnictwo Dowody na Istnienie, 2021.

Latynoamerykańskie reportaże m. in. o o urugwajskich Hitlerach, którzy nie wstydzą   się swojego imienia, o Auguście Pinochecie i jego największej w Chile bibliotece oraz o   Garcíi Márquezie w fotelu dentystycznym i wielu innych opowieści opowiedzianych w   niebanalny sposób.

Chrobot : życie najzwyklejszych ludzi świata / Tomasz Michniewicz. - Kraków :   Wydawnictwo Otwarte, 2018.

”Siedem opowieści zwykłych ludzi o problemach, wyzwaniach, szansach i   możliwościach. Ich zestawienie uświadamia, jak wiele zależy od tego, czy miało się   szczęście urodzić się tu, a nie gdzieś indziej. Siedem ludzkich historii i jedna próba   odpowiedzi na pytanie, po co to wszystko.”

Sodoma : hipokryzja i władza w Watykanie / Frédéric Martel. - Warszawa :  Wydawnictwo Agora, 2019.

Autor „zadaje niedyskretne pytania i uzyskuje zadziwiające i szokujące odpowiedzi.   Pokazuje jak naprawdę wygląda ten świat od wewnątrz i odpowiada na pytanie   dlaczego od zawsze duchowieństwu zależy na zachowaniu w Kościele   konserwatywnego statusu quo.”