Prawa dziecka

Wybrane pozycje

(opisy na podstawie zasobów internetowych)

mamMam prawo i nie zawaham się go użyć! / Joanna Olech, Edgar Bąk. – Warszawa : Wydawnictwo Wytwórnia, 2014.

Czerwony Kapturek to ukryta w małym ciele superbohaterka, która niczym dobry glina, jasno objaśnia do czego ma prawo każde dziecko. A wspiera ją w tym szkolno – podwórkowa grupa przyjaciół znanych z wielu bajek oraz dobry duch Rzecznik.

prawaPrawa dzieci w edukacji / Stuart Hart [et al.] ; przekł. Sylwia Pikiel. – Gdańsk : Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2006.

Artykuły przedstawione w tej książce poruszają wiele istotnych i pobocznych kwestii, które pozwalają czytelnikowi uzyskać jaśniejszy obraz owych możliwości i nadać im właściwy kierunek.

ochronaOchrona praw dziecka w sytuacjach nadzwyczajnych / Małgorzata Andrzejczak-Świątek. – Warszawa : Biuro Rzecznika Praw Dziecka, 2016.

Praca koncentruje się na bardzo ważnych społecznie i niezwykle trudnych zagadnieniach związanych z „zawieszeniem” prawa dziecka w sytuacjach nadzwyczajnych.

Sygn. KBPLO 1181

resRespektowanie prawa do autoekspresji a rytuały oporu gimnazjalistów / Anna Babicka-Wirkus. – Warszawa : Biuro Rzecznika Praw Dziecka, 2018.

Jest to rozprawa doktorska badająca zagadnienia praw dziecka.Autorka otrzymała za nią w 2013 r. Nagrodę Rzecznika Praw Dziecka.

przePrzemoc w rodzinie : ujęcie interdyscyplinarne / pod redakcją naukową Łukasza Wirkusa i Pawła Kozłowskiego. – Kraków : Oficyna Wydawnicza "Impuls", 2017.

Książka zawiera teksty traktujące w sposób interdyscyplinarny o zjawisku przemocy. Prezentuje wielu płaszczyzn: prawnych, społecznych, psychologicznych, pedagogicznych i kulturowych, tego problemu.

prawoPrawo dziecka do szacunku / Janusz Korczak ; [oprac. tekstu Elżbieta Cichy]. – Warszawa : Rzecznik Praw Dziecka, 2017.

Prawo dziecka do szacunku, po raz pierwszy wydane w 1928 r., jest syntezą poglądów Korczaka pojawiających się w jego wcześniejszych pismach i utworach.

kodeksKodeks bezpiecznej opieki w rodzicielstwie zastępczym / [Joanna Luberadzka-Gruca, Edyta Wojtasińska, Jolanta Zmarzlik]. – Warszawa : Biuro Rzecznika Praw Dziecka, [2014].

Kompendium praktyki rodzicielstwa zastępczego. Publikacja ukazuje praktyczny wymiar przyjmowania dziecka do rodziny oraz podaje propozycje rozwiązania wielu pojawiających się problemów.

Sygn. MPLO 40345, 40346