Zrozumieć autyzm

Wybrane pozycje

(opisy na podstawie zasobów internetowych)

przelomAutyzm - przełom w podejściu : program Son-Rise, który pomógł rodzinom na całym świecie / Raun K. Kaufman.- Białystok : Wydawnictwo Vivante - Illuminatio Łukasz Kierus, 2016.

W swojej poruszającej książce Kaufman wyjaśnia, jakie to uczucie być autystycznym dzieckiem i pokazuje, w jaki sposób rodzice dzieci ze spektrum zaburzeń autyzmu mogą na nowo rozbudzić nadzieję i pomóc swoim dzieciom zaadaptować się na nowo w świecie i funkcjonować jak większość społeczeństwa.

aacAutyzm i AAC : alternatywne i wspomagające sposoby porozumiewania się w edukacji osób z autyzmem / pod red. Bogusławy Beaty Kaczmarek i Anety Wojciechowskiej. - Kraków : Oficyna Wydawnicza "Impuls", 2015.

W książce prezentowane są różne formy wspomagania procesu komunikacji osób z autystycznym spektrum zaburzeń (ASD).

pisulaAutyzm : przyczyny, symptomy, terapia / Ewa Pisula. - Gdańsk : Wydawnictwo Harmonia, 2016.

Autorka w swej pracy porusza problem diagnozowanego ostatnio coraz częściej zaburzenia rozwoju, jakim jest autyzm. Pomimo przeprowadzenia wielu badań wciąż nie wiemy, jak dochodzi do jego powstania, nie potrafimy więc mu zapobiegać.

dzieckoDziecko autystyczne : objawy i wspomaganie : prawdziwa opowieść o Maciusiu / Beata Zawiślak. - Kraków : Oficyna Wydawnicza "Impuls", 2015.

Autorka jest mamą sześcioletniego chłopca, która towarzyszy dziecku autystycznemu w każdej chwili jego życia, na każdym etapie jego rozwoju, w każdym momencie jego zmagań z chorobą. Poruszane w książce kwestie zostały więc poszerzone o opis doświadczeń i działań podejmowanych przez Autorkę i jej rodzinę.

planyPlany aktywności dla dzieci z autyzmem : uczenie samodzielności / Lynn E. McClannahan, Patricia J. Krantz. - Gdańsk : Instytut Wspomagania Rozwoju Dziecka, 2016.

Autorzy podpowiadają czytelnikowi, jak tworzyć plany aktywności i uczyć posługiwania się nimi. Pokazują efekty stosowania planów aktywności w zwiększaniu samodzielności, rozwijaniu umiejętności społecznych i uczeniu samokontroli.

uczenieUczenie dzieci z autyzmem prowadzenia konwersacji : metoda skryptów i ich wycofywania / Lynn E. McClannahan & Patricia J. Krantz ; redaktor serii Sandra L. Harris. - Gdańsk : Instytut Wspomagania Rozwoju Dziecka, 2016.

Jest to przewodnik dla rodziców, nauczycieli, terapeutów, który zawiera wiele opisów przypadków, wykresów, zdjęć i prezentuje krok po kroku, w jaki sposób nauczyć osobę z autyzmem umiejętności rozmowy.

terapiaTerapia behawioralna dzieci z autyzmem : terapia, badania i praktyka stosowanej analizy zachowania / Monika Suchowierska, Paweł Ostaszewski, Przemysław Bąbel. - Sopot : Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2015.

Autorzy omawiają zagadnienia teoretyczne dotyczące autyzmu i stosowanej analizy zachowania, podstawowe założenia radykalnego behawioryzmu, oceny behawioralnej i pomiaru zachowań.