Najpiękniejsze książki o miłości - na Walentynki i nie tylko

 

Wybór bardzo subiektywny

 

Krystyna córka Lavransa / Sigrid Undset. - Warszawa : Książka i Wiedza, 1988.

W moim osobistym rankingu numer jeden. Książka, w której można się przejrzeć. Nie jest to ckliwy romans, ale opowiedziana pięknym, niezwykle plastycznym językiem historia o życiu i przemijaniu. Opowieść o wyborach i ich konsekwencjach, nieodwracalności decyzji, wybaczaniu i poświęceniu. I o tych wszystkich niewypowiedzianych słowach, które jednak gdzieś są i ciążą. I o śmierci, która uświadamia, że już nic nie da się naprawić. Całość ubarwiona urokliwymi opisami krajobrazów, obyczajów, tradycji XIV-wiecznej Norwegii.

 

 

Duma i uprzedzenie / Jane Austen. - Warszawa : Prószyński i S-ka, 1993.

Książka romansowo-obyczajowa z dość banalną fabułą. Pozornie nudna, ze sztywnymi dialogami w niczym nieprzypominającymi współczesnych rozmów. A mimo to piękna swoim spokojem, nastrojowością i urokiem XIX-wiecznej Anglii. Urzeka opisami świata, którego już nie ma, a w którym wszystko wydawało  się proste i uporządkowane. A poza fantastyczną galerią postaci wnikliwie, ale i z humorem przedstawionych, jest  jeszcze pan Darcy! Niedościgniony ideał kolejnych pokoleń czytelniczek. I mimo, że zakończenie nie zaskakuje, książkę  czyta się z przyjemnością, delektując każdym słowem.

 

Wichrowe wzgórza / Emily Brontë. - Kraków : "Zielona Sowa", cop. 2005.

Również niezwykle nastrojowa książka, ale jakże odmienna od powyższej! Mroczna, posępna, napisana tak, że prawie czuje się zło i targające bohaterami namiętności.  Nie wiem czy jest to historia miłości czy raczej nienawiści. Jeśli miłości to chorej, bardziej przypomina bowiem opętanie i szaleństwo. Ta miłość nie uszlachetnia. Wprost przeciwnie – niesie nienawiść, zemstę i zniszczenie. Nawet śmierć tego nie zmienia. Ale od książki nie można się oderwać a bohaterowie fascynują. No i te opisy! Ponure, ale jakże malownicze wrzosowiska Yorkshire. Ciekawostką zaś jest to, że najważniejszy wątek Heathcliffa oparty jest na rodzinnej historii autorki.

 

Cień wiatru / Carlos Ruiz Zafon. - Warszawa : Warszawskie Wydawnictwo Literackie Muza, 2008.

Z pozoru książka o książce. Niezwykle zawikłana, pełna tajemnic sensacyjno-romantyczna historia. Odkrycie jednej tajemnicy odsłania kolejną. Poznawana historia wzrusza i przeraża. Prawdziwy krwisty kryminał z romansowym wątkiem. Autor przenosi czytelnika do Barcelony lat 50-tych ubiegłego wieku: do knajpek, antykwariatów, podziemnych krypt. Przemierzamy stare,  niebezpieczne uliczki,  do ostatnich stron trzymani w napięciu.

 

 

Doktor Żywago  / Borys Pasternak . - Warszawa : Państ. Instytut Wydawniczy, 1990.

Ktoś napisał „świadectwo ciekawych czasów”.  I rzeczywiście, ale ja upraszczam i dla mnie to opowieść o miłosnym trójkącie z rewolucją w tle. Losy bohaterów poruszają i wzruszają. Nie oceniam Jurija  i nie mam za złe Larze bycia „tą trzecią”.  Podziw wzbudza cicha, jakże dzielna Tonia. Wszystkich ich żal i wszyscy oni wywołują  współczucie. Rewolucja to złe czasy dla indywidualistów, złe czasy dla ludzi, którzy chcą żyć w spokoju. Książka choć trochę rozwlekła, z przydługimi opisami to jednak wciąga. Warta obejrzenia jest też jej pierwsza ekranizacja z rewelacyjną muzyką Maurice’a Jarre’a  i niesamowitymi zdjęciami, które tak zapadają w pamięć, że czytając nic innego nie można już sobie wyobrazić.  A co zabawne – zdjęć nie kręcono w Rosji! Książka po prostu piękna choć na pewno nie do czytania „na szybko”. Akurat na zimowe, mroźne wieczory.

 

Anna Karenina  / Lew Tołstoj. - Warszawa : Państwowy Instytut Wydawniczy, 1979.

Historię Anny zna chyba każdy, choćby z licznych ekranizacji. Trudno mi zrozumieć wybory i decyzje bohaterki, ale jej los wzrusza. Wzrusza tym bardziej, że dość szybko czytelnik rozumie, że szczęśliwego końca nie będzie. Piękna książka, którą warto przeczytać także dla drugiej pary: Kitty i Lewina a także dla wątków obyczajowych.

 

 

 

Wielki Gatsby / F. Scott Fitzgerald. - Wyd. 3. - Warszawa : "Książka i Wiedza", 1982.

Smutna  historia biednego chłopaka,  który marzył o „panience z dobrego domu”. I myślał, że jeśli zdobędzie majątek to także i miłość dziewczyny. Marzenia prawie się spełniły. Tyle że  tam, gdzie pieniądze i pozycja są najważniejsze, mniej liczy się sam człowiek a i o prawdziwe uczucie trudno.  

 

 

 

 Informacje o dostępności prezentowanych publikacji uzyskacie Państwo przeglądając katalogi on-line lub bezpośrednio kontaktując się z pracownikami Biblioteki.

(es)