Nim rozbłyśnie pierwsza gwiazdka…

(Opisy na podstawie zasobów internetowych)

100 zabawek na choinkę / Halina Kowalczyk. - Bydgoszcz : "Pomorze", 1984.

Wirujące gwiazdki, dzwoniące dzwoneczki czy pawie oczka, księżniczki, zwierzątka, krasnale. Czyli świat twojego dziecka. Przygotowywanie zabawek według szablonów pomoże rozwijać u dzieci zdolności manualne. Dobieranie kolorów i papierów rozwija zdolności plastyczne dzieci. Wspólna praca czy może raczej zabawa rodziców i dzieci, przyniesie wszystkim wiele radości. Książka polecana jest szczególnie dla rodzin z dziećmi w wieku przedszkolnym

Papier mâché / Marion Elliot. - Warszawa : Wydawnictwo RM, 2007

W książce przedstawiono inspirujące, praktyczne i niezwykle pomysłowe projekty na przedmioty z papier mâché, przykłady prac  artystów, informacje o materiałach  i podstawowych metodach pracy a także szczegółowe instrukcje wykonania poszczególnych przedmiotów, m.in. dzbanów, mis czy różnorakich ozdób.

Kolorowe koraliki / Dorothy Wood. - Warszawa : Świat Książki - Bertelsmann Media, 2005.

Bogactwo pomysłów, które rzeczy zwykłe zamienią w niepowtarzalne. Obok konkretnie opisanych projektów książka zawiera praktyczne informacje na temat doboru odpowiednich koralików i uczy różnych technik ozdabiania.

Cuda z papieru / Cheryl Owen. - Warszawa : Świat Książki - Bertelsmann Media, 2005.

Bogato ilustrowane szczegółowe opisy wykonania różnych ozdób i przedmiotów z papieru. Autorka doradza jakich użyć narzędzi, proponuje motywy zdobnicze, dodatki. Dużo pomysłów na niebanalne, papierowe cudeńka.

Świece dekoracyjne : inspiracje, wzory, techniki wykonania / Brigitte Casagranda. - Warszawa : Wydawnictwo RM, 2005.

Książka zawiera inspiracje, wzory i techniki wykonania. Własnoręcznie zdobione świece stworzą niepowtarzalny i uroczysty nastrój. A przyjemność z samodzielnego wykonania jest ogromna.

Ozdoby i aplikacje ze wstążek / Christine Kingdom. - Warszawa : Wydawnictwo RM, 2007.

Poradnik opisujący wykonanie ciekawych ozdób przy wykorzystaniu wstążek. Wystarczy opanować kilka prostych metod pracy, aby świąteczną choinkę przybrać niepowtarzalnymi zabawkami.

Zabawy plastyczne : dla dzieci w wieku przedszkolnym / Igor Buszkowski. - Warszawa : Wydaw. Akademickie "Żak", cop. 2008.

Autor, artysta plastyk, podsuwa wiele pomysłów na pracę z dzieckiem. Zamiast przed telewizorem można spędzić czas wykonując piękne ozdoby, nie tylko świąteczne. Tym bardziej, że nie tylko rozwija to kreatywność dziecka, ale sprzyja też wzmocnieniu więzi emocjonalnej z dzieckiem.  Książka bardzo pomocna również w pracy z przedszkolakami.

Moje nowe hobby / z wł. przeł. Barbara Durbajło, Anna T. Kowalewska. - Warszawa : "Świat Książki", 2005.

Książka zawiera dużo ciekawych pomysłów na przygotowanie w domu najróżniejszych ozdób i drobiazgów. Jest podręcznikiem dla osób w różnym wieku, chcących przygotować gustowne drobiazgi dla siebie czy przyjaciół.